Úvaha 1) - Chyby

26. června 2011 v 15:06 | Stella Draconis |  Moje úvahy

Ahoj! Rozhodla jsem se napsat úvahu na téma "CHYBY", tak tady je výsledek moji práce. Snad se bude líbit. Stella :)


Dělám chyby, a co má být? Moje chyby mohou přinést nová řešní starých problémů.
"Chyby". Každý člověk na této planetě dělá chyby. "No a co.", řeknete si "Nejsme dokonalá stvoření, která dělají všechno správně, která se chovají jen podle něčího přání, která zkrátka žijí jen "správný život" bez chyb."

No jo, jenže si představte, že vás navštívil úplně jiný tvor, který nerozumí vašemu světu a dožaduje se vysvětlení, co si má pod pojmem chyby představit. Najednou přichází trapná chvíle ticha a potom doba nesmyslného vysvětlování, které se zdá být tak nekonečné a vysilující, že máte pocit, jakoby jste se ocitli uvnitř začarovaného kruhu, ze kterého lze jen těžko uniknout. I to nové stvoření ničemu nerozumí. Může dokonce měnit barvy jako Chameleon. Nejdříve zrůžoví, pak zezelená a nakonec zčerná zlostí, až to vypadá, že vám brzo ukousne hlavu. V takovém případě je nejlepší zavřít umluvené ústrojí a začít přemýšlet nad otázkou sami.

V tom vás to napadne, proč prostě a jednoduše nevysvětlit pojem chyby na nějakém příkladu, ze kterého by se dalo snadno i logicky odvodit co to je.

Tak např.: Jste ve škole, máte hodinu dejmetomu dějepisu a učitel dá celé vaší třídě neplánovaný test na Středověk. Vy, jakožto výkvět národa co se zase neučil, pochopitelně zblednete a pokusíte se používat taháky v pouzdře popřípadě souseda, který toho neví o nic více než vy. Po odevzdání testu se všichni podíváte na správné řešení zapeklitých otázek vašeho učitele, a když zjistíte, kolik chyb jste udělali v podstatě že jste měli všechno špatně, přejete si, aby jste se vůbec nenarodili. Někteří z vás si ale pomyslí, že to nebylo tak úplně na škodu, alespoň jste si zopakovali základy a jste přesvědčeni, že to příště budete mít správně.

V momentě, kdy příjímáte skutečnost, že jste pouze lidé (ne roboti na baterky s mozky na ovládání), se vám dostává vysvětlení pojmu chyb.
V podstatě vše záleží přímo na určitém jedinci, z jakého úhlu pohledu se na věc dívá. Chyby způsobují v našem životě pěkný zmatek, jen když si je člověk moc bere za osobní. Většinou je člověk dělá nevědomně.

Rozdělila jsem si je do dvou pomyslných skupin: a) každodenní → zbytečné, ale i užitečné a b) osudové → špatné, neférové, zlé, příšerné apod.

Takovým tipickým příkladem každodenních chyb je např. Maminka se rozhodne péct koláč. Má všechno připravené, začne všechno popořádku míchat dohromady. Splete se a místo citrónové šťávy přidá červené víno. Svého omylu si všimne až později, když je dort snězen a vychválen. I jí moc chutnal, proto od této chvíle používá do tohoto koláče pouze víno. Tento typ chyb je legrační a poukazuje na to, že ne všechny omyly musí být špatné.

V horším případě, tedy chyb "osudových", jako například, když auto na křižovatce nechtíc vjede do cesty záchranné službě, právě když vezou do nemocnice člověka s vnitřním krvácením, se o legraci vůbec nedá mluvit. Je to velmi vážná a zlá situace, kde jde opravdu o vteřiny než dotyčný zemře. To už zase záleží na náhodě a i osudu.

Zkrátka a dobře dokonalost (čili život bez chyb) nás stála už mnoho námahy a náš život je až příliš krátký na to, abychom se jen neustále zabývali tím, jestli jsme udělali tehdá chybu v diktátě a testu z matematiky nebo fyziky → tz. nepřipouštět si moc chyby "každodenní" (spíše řešit chyby "osudové"). Proto bychom se měli naučit rozpoznávat co je v životě důležité a co ne, protože jen to je cesta ke správnému životu a rovnováze ve světě. :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jaja Jaja | Web | 12. listopadu 2011 v 21:20 | Reagovat

Pekný článok
Každý robí chyby
No a čo? Zo svojich chýb sa učíme a ideme ďalej :-D
Pekmý blog ;-)

2 RuthPitts24 RuthPitts24 | E-mail | Web | 24. března 2012 v 7:03 | Reagovat

Make your own life time easier take the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/mortgage-loans">mortgage loans</a> and everything you need.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 


Autorská práva, která jsou vztažená na postavy i nápady již použité jiným autorem, patří onomu autorovi. U povídek, postav, nápadů, obrázků, aj. s tímto typem budou rozepsány podrobnosti.